Protokół Nr 15/2008

 

 

z posiedzenia Komisji ds. Wsi, Rolnictwa i Ochrony Środowiska Rady Powiatu

w Kluczborku w dniu 10 kwietnia 2008 r.

 

Przewodniczył Przewodniczący Komisji – Władysław Zawadzki.

Lista obecności w załączeniu.

 

Ponadto w posiedzeniu uczestniczyli:

1.Piotr Pośpiech – Starosta Kluczborski,

2.Tomasz Białaszczyk – Naczelnik Wydziału Rolnictwa, Ochrony

                              Środowiska i Leśnictwa Starostwa

                              Powiatowego w Kluczborku,

3.Andrzej Butra – Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji

                    Rolnictwa w Kluczborku.

 

Porządek posiedzenia:

 

1.Otwarcie posiedzenia.

2.Opracowanie planu pracy komisji na rok 2008.

3.Dopłaty unijne dla rolnictwa.              

4.Wolne wnioski.

5.Zamknięcie posiedzenia.

 

Ad.1.

 

Przewodniczący komisji przywitał wszystkich zebranych i przedstawił porządek dzisiejszego posiedzenia. Do przedstawionego porządku członkowie komisji nie wnieśli uwag jednogłośnie go zatwierdzając.

 

Ad.2.

 

Przewodniczący Komisji poinformował zebranych, aby członkowie komisji na kolejne posiedzenie komisji w dniu 22 kwietnia 2008 r. przygotowali swoje propozycje do planu pracy na rok 2008.

 

Ad.3.

 

Na wstępie Andrzej Butra – Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji
i Modernizacji Rolnictwa w Kluczborku poinformował, że wnioski o przyznanie płatności na rok 2008, rolnicy mogą składać w biurach powiatowych ARiMR, właściwych ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę wnioskodawcy oraz za pośrednictwem poczty, w terminie od dnia 15 marca do dnia 15 maja 2008 r. Dopuszczalne jest złożenie wniosku w terminie 25 dni kalendarzowych po tym terminie, czyli do dnia 9 czerwca 2008r., jednakże za każdy dzień roboczy opóźnienia należna rolnikowi płatność będzie pomniejszana o 1% za każdy dzień roboczy opóźnienia.

1. Jednolita Płatność Obszarowa

Do jednolitej płatności obszarowej kwalifikują się grunty rolne, które były utrzymywane w dobrej kulturze rolnej na dzień 30 czerwca 2003 r. Do gruntów rolnych zalicza się użytki rolne obejmujące: grunty orne, trwałe użytki zielone, trwałe plantacje oraz ogródki przydomowe.
Powierzchnia referencyjna ustalona dla jednolitej płatności obszarowej wynosi

Płatności przysługują do działek rolnych o minimalnej powierzchni wynoszącej 0,1 ha. Za działkę rolną uważa się zwarty obszar gruntu, na którym jeden rolnik prowadzi jedną grupę upraw. Jednak w przypadku, gdy wymagane jest oddzielne zgłoszenie użytkowania pewnego obszaru w ramach gruntów objętych grupą upraw, działka rolna jest ograniczona na podstawie tego konkretnego użytkowania. Obszary, które wymagają odrębnego zgłoszenia użytkowania obejmują: trwałe użytki zielone, ONW, obszary, na których jest realizowane przedsięwzięcie rolno-środowiskowe i poprawy dobrostanu zwierząt oraz obszary, na których prowadzona jest uprawa lnu włóknistego  lub konopi włóknistych. Rolnikowi przysługuje jednolita płatność obszarowa, na będące w dniu 31 maja danego roku w jego posiadaniu grunty rolne, wchodzące w skład gospodarstwa rolnego, kwalifikujące się do objęcia tą płatnością, jeżeli:

·w tym dniu posiada działki rolne o łącznej powierzchni nie mniejszej niż 1 ha;

·wszystkie grunty rolne są utrzymywane zgodnie z normami przez rok kalendarzowy, w którym został złożony wniosek o przyznanie tej płatności;

·posiada nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji      producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.

Do wniosku o przyznanie płatności obszarowych rolnik dołącza wypełnione załączniki graficzne otrzymane  z ARiMR; w załączniku graficznym rolnik zaznacza obszar uprawy pszenicy, owsa, jęczmienia, żyta. Jeżeli rolnik po raz pierwszy występuje z wnioskiem o przyznanie płatności obszarowych i uprawia pszenicę, żyto, owies lub jęczmień, do wniosku dołącza oświadczenie zawierające wykaz działek ewidencyjnych, na których jest prowadzona uprawa pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa. Jeżeli działki rolne są przedmiotem współposiadania, rolnik dołącza do wniosku oświadczenie o wyrażeniu zgody na ubieganie się o przyznanie płatności przez współposiadacza. W przypadku przekazania całego gospodarstwa rolnego, do dnia 31 maja roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie jednolitej płatności obszarowej, o którą ubiegał się przekazujący płatność ta jest przyznawana przejmującemu, jeżeli w terminie do dnia 30 czerwca tego roku złoży wniosek o przyznanie płatności w wyniku przekazania gospodarstwa rolnego. W przypadku przekazania gospodarstwa rolnego po 31 maja roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie jednolitej płatności obszarowej płatność ta przysługuje przekazującemu, jeżeli zostaną spełnione warunki do jej przyznania.

 Termin składania wniosku i zmian do wniosku o przyznanie płatności w 2008 roku

W 2008 roku na jednym formularzu wniosku o przyznanie płatności rolnicy mogą ubiegać się o przyznanie następujących rodzajów płatności:

1)  jednolitą płatność obszarową (JPO);

2)  krajowe uzupełniające płatności obszarowe (UPO), w tym:

·  płatność do grupy upraw podstawowych,

·  płatność do powierzchni uprawy chmielu, zadeklarowanej przez rolnika we wniosku o przyznanie płatności do gruntów rolnych na dany rok,

·  płatność do powierzchni uprawy chmielu, do której rolnikowi przyznano płatność uzupełniającą do powierzchni uprawy chmielu za 2006 rok,

·  płatność do powierzchni roślin przeznaczonych na paszę, uprawianych na trwałych użytkach zielonych (płatności zwierzęce);

3)  płatność do upraw roślin energetycznych;

4)  oddzielną płatność z tytułu owoców i warzyw (płatność do pomidorów);

5)  przejściowe płatności z tytułu owoców miękkich;

6) płatność cukrową.

Zmiany do złożonego wniosku o przyznanie płatności (za wyjątkiem płatności cukrowej) rolnicy będą mogli składać do dnia 31 maja 2008 r. Dopuszczalne jest również złożenie zmiany do wniosku do dnia 9 czerwca 2008 r., jednak zmiana ta spowoduje zmniejszenie o 1% za każdy dzień roboczy opóźnienia kwoty płatności odnoszącej się do powierzchni działek, dla których dokonano zmian lub powierzchni działek dodanych. Jeżeli przed ww. terminami ARiMR poinformowała rolnika o stwierdzonych nieprawidłowościach we wniosku lub jeśli powiadomiła rolnika o zamiarze przeprowadzenia kontroli na miejscu i jeśli ta kontrola ujawni nieprawidłowości, zmiany do wniosku nie będą uwzględnione w odniesieniu do działek rolnych, w przypadku których stwierdzono nieprawidłowości. 

Jeżeli wniosek o przyznanie płatności cukrowej został złożony do dnia 15 maja (bez dołączonej umowy), to umowę można dołączyć tylko do dnia 15 maja (bez sankcji).

Od dnia 16 maja do dnia 9 czerwca można:

    -złożyć wniosek i dołączyć umowę,
 -dołączyć samą umowę do złożonego w terminie wniosku

    -z tym, że w tych przypadkach stosuje się pomniejszenie kwoty płatności w wysokości 1 %    

      należnej kwoty za każdy dzień  roboczy   opóźnienia.

Jeżeli wniosek o przyznanie płatności do upraw roślin energetycznych został złożony do dnia 15 maja (bez dołączonej umowy/deklaracji/oświadczenia), to załączniki te można dołączyć tylko do dnia 15 maja.(bez sankcji)

Od dnia 16 maja do dnia 9 czerwca można:

-złożyć wniosek i dołączyć umowę /deklaracje/oświadczenie
-dołączyć samą umowę/deklarację/ oświadczenie do złożonego w terminie wniosku

   -z tym, że w tych przypadkach stosuje się pomniejszenie kwoty płatności w wysokości 1 %     

     należnej kwoty za każdy dzień roboczy opóźnienia.

 

 Ad.3.

Członkowie komisji nie wnieśli żadnych wolnych wniosków.

Ad.4.

W związku z wyczerpaniem porządku posiedzenia Przewodniczący Komisji podziękował wszystkim członkom komisji i zaproszonym gościom za udział.
Na tym protokówł zakończono.


                                                                                    Przewodniczący Komisji

                                                                                       Władysław Zawadzki