Protokół Nr 28/2005
ze wspólnego posiedzenia Komisji Oświaty, Sportu, Turystyki, Kultury, Rodziny
i Patologii oraz Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego Rady Powiatu
w Kluczborku w dniu 7 listopada 2005 r.
Przewodniczyli Przewodniczący Komisji – Józef Woźny i Mariusz Pieńkowski.
Lista obecności w załączeniu.
Ponadto w posiedzeniu uczestniczyli:
1.Piotr Pośpiech – Skarbnik Powiatu,
2.Jolanta Krzysztowczyk – Naczelnik Wydziału Edukacji.
Porządek posiedzenia:
1.Otwarcie posiedzenia.
2.Omówienie materiałów na sesję Rady Powiatu w Kluczborku w dniu 10.11.2005 r.
3.Wolne wnioski.
4.Zamknięcie posiedzenia.
Ad.1.
Wspólne posiedzenie komisji otworzył Przewodniczący Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego Mariusz Pieńkowski. Przewodniczący powitał wszystkich zebranych
i przedstawił porządek dzisiejszego posiedzenia. Do przedstawionego porządku członkowie obu komisji nie wnieśli żadnych uwag jednogłośnie go zatwierdzając.
Ad.2.
Członkowie komisji zapoznali się z materiałami przygotowanymi na kolejną sesję Rady Powiatu w dniu 10.11.2005 r.
Materiały zawierają projekty uchwał w następujących sprawach:
-zmiany uchwały Nr XXV/177/2004 Rady Powiatu w Kluczborku w sprawie uchwalenia
budżetu powiatu kluczborskiego na 2005 rok.,
-zmiany Uchwały Nr XXVI/192/2005 Rady Powiatu w Kluczborku z dnia 28 lutego 2005 r.
w sprawie określenia zadań do realizacji ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji
Osób Niepełnosprawnych na 2005 rok.
Przewodniczący komisji poprosił, aby głos w sprawie powyższych projektów uchwał zabrał Skarbnik. Skarbnik poinformował, że pierwszy przygotowany projekt uchwały ma związek
z licznymi wnioskami złożonymi przez jednostki powiatu. Skarbnik ponadto zwrócił uwagę na to, że w projekcie tym istotny jest fakt, iż po rozliczeniu powiat otrzymał zwiększona subwencję równoważącą na kwotę 281.862,-zł oraz została zwiększona subwencja oświatowa o kwotę 29.864,-zł. Część oświatowa została zwiększona na wniosek tutejszego samorządu
i jest związana z dofinansowaniem kosztów odpraw dla nauczycieli zwalnianych w trybie art.20 Karty Nauczyciela. Skarbnik poinformował także, że zwiększenie dochodów w ramach subwencji uzupełniającej wynika z rozliczenia dochodów powiatu w oparciu art.26 ust.5 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego i jest przeznaczone na uzupełnienie dochodów własnych powiatu. Skarbnik wyjaśnił, że zostało także wykreślone zadanie inwestycyjne, polegające na uzbrojeniu działek budowlanych oraz wykonaniu drogi wewnętrznej w Bogacicy /kwota 150.000,-zł/. Kontynuację tego zadnia uniemożliwia brak zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego w bieżącym roku budżetowym.
Kolejną zdaniem Skarbnika sprawą, na którą trzeba zwrócić uwagę jest zwiększenie budżetu o 46.750,-zł, które pochodzi z budżetu państwa na mocy podpisanego porozumienia zostały przekazane środki na sprzęt dla Pracowni Ćwiczeń Technicznych w Bogdańczowicach. Środki te pochodzą z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i są przeznaczone na doposażenie tej pracowni /łączna kwota 46.750,-zł/, natomiast udział środków własnych
tj. 2.800,-zł wymagane przy tym projekcie.
Inne zmiany jak wyjaśnił Skarbnik dotyczą przeniesienia środków między działami klasyfikacji budżetowej, oszczędności w ramach wydatków na zadaniu polegającym na finansowaniu rodzin zastępczych, które zostały przeznaczone na zwiększenie planu wydatków Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Kluczborku. Skarbnik stwierdził,
że brak środków w w/w szkole wystąpił w związku z późniejszym od planowanego rozpoczęciem działalności Pracowni Ćwiczeń Praktycznych, która przygotowuje posiłki
dla pacjentów szpitala.
Radna Irena Kielar poprosiła Skarbnika o wyjaśnienie dlaczego zostały zabrane środki
z rodzin zastępczych i przeznaczone dla szkoły oraz czy zostało to prawnie zrobione.
Skarbnik wyjaśnił, że dotychczas rodziny zastępcze były finansowane dotacją z budżetu państwa. Od 2005 roku rodziny zastępcze finansowane są w 100% w ramach dochodów własnych i przeszły pod powiat. Wydatki na rodziny zastępcze zostały zaplanowane pod realne potrzeby, wynikające z ilości dzieci, ilości podpisanych porozumień na umieszczenie tych dzieci na terenach samorządów terytorialnych. Te oszczędności wzięły się zdaniem Skarbnika stąd, że plan był poprawnie zrobiony, część dzieci, które mogły w tym roku się usamodzielnić, usamodzielniły się tzn. kontynuując naukę będą otrzymywały zamiast jednorazowego zasiłku miesięczną pomoc do czasu kiedy będą się kształcić. Stąd w tym roku jak wyjaśnił Skarbnik powstały oszczędności.
Zaoszczędzone środki jak stwierdził Skarbnik zostaną przeznaczone dla Pracowni Ćwiczeń Praktycznych ZSP Nr 1 w Kluczborku.
Kolejno radna Irena Kielar analizując sprawozdanie z działalności Zarządu Powiatu zapytała czy w związku z tym, że kilka naszych placówek zgłosiło w składanych wnioskach zwiększenie budżetu m.in.: Zespół Szkół Licealno-Technicznych nie będzie nieporozumień
w związku z przesunięciem środków z innych placówek.
Skarbnik poinformował, że czwarty kwartał jest czasem na rozliczanie każdej jednostki.
Większość szkół zdaniem Skarbnika poradziła sobie z wydatkami. W w/w sprawie Pan Dyrektor Zespołu Szkół Licealno-Technicznych zgłosił już wcześniej, że po rozpisaniu jego planu finansowego na poszczególne wydatki związane z utrzymaniem szkoły zabraknie mu 45.000,-zł, w tym 40.000,-zł na zakup energii cieplnej. Zarząd nie zadecydował o przeznaczeniu tych środków do wydatków tylko mobilizował szkołę do dalszych oszczędności. W konsekwencji zwiększono jednym razem o 20.000,-zł bank rezerwy ogólnej budżetu, a następnie oszczędności z WODZ-u przeznaczono 5.818,-zł dodatkowo dla w/w szkoły. Na dzień dzisiejszy cała kwota nie została jeszcze przekazana.
Skarbnik wyjaśnił również, że jeśli chodzi o WODZ to oszczędności pojawiły się po rozliczeniu funduszu płac, łącznie z wszystkimi świadczeniami tj. nagrody jubileuszowe itp.
Oszczędności te w części zostały przeznaczone jak wyżej oraz 15.000,-zł do ZSP Nr 2 celem sfinansowania praktycznej nauki zawodu młodzieży, która odbywa ją poza swoją macierzystą jednostką.
Radna Irena Kielar ponownie zabierając głos zapytała jak przedstawia się sprawa Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych – Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego.
Skarbnik poinformował, że po wprowadzeniu do planowania budżetowego sposobu naliczania środków na wynagrodzenia obok średnich dla nauczycieli w poszczególnych grupach awansu zawodowego, także średnich dla pracowników administracji i obsługi zupełnie inaczej wygląda projekt i realizacja wydatków budżetowych w oświacie.
Stąd pojawiają się niektóre braki.
Następnie głos zabrał Pan Starosta, który poinformował, że wszystkie powyższe przesunięcia dokonano zgodnie z prawem. To co się dzieje zdaniem Starosty z oszczędnościami
i dochodami własnymi należy do decyzji Zarządu Powiatu i Rady Powiatu.
Radny Adam Martyniszyn odnosząc się do inwestycji poprosił o wyjaśnienie czy planowany remont dachu w ZSP Nr 1 w Kluczborku będzie przesunięty na rok przyszły.
Skarbnik poinformował, że kolejna kontrola przeprowadzona przez SANEPID w w/w szkole zaleciła remont sal lekcyjnych, a następnie dachu.
Skarbnik stwierdził również, że ogłoszony przetarg na wykonawstwo dachu był bezskuteczny i sprawa ta nadal pozostaje jedynie zmieniło się zadanie, które będzie realizowane
w pierwszej kolejności.
Radny Adam Martyniszyn w swojej wypowiedzi poinformował również , że dobrze się stało, iż praktyczna nauka zawodu odbywa się poza szkołą, gdzie młodzież ma szansę poznać pracę w danym zakładzie od podstaw.
Pani Naczelnik Wydziału Edukacji nawiązując do wypowiedzi radnego stwierdziła, że są Zasadnicze Szkoły Zawodowe, które np. mogą być jednozawodowe lub wielozawodowe.
W przypadku klasy jednozawodowej nauka teoretyczna z przedmiotów zawodowych odbywa się w szkole, natomiast w przypadku klasy wielozawodowej to nauka jest przeprowadzana
w formie kursów za co płaci szkoła.
Ponadto Pani Naczelnik wyjaśniła, że tendencja jest taka, aby praktyczna nauka zawodu odbywała się u pracodawców z tego względu, że są oni lepiej przygotowani.
Radny Adam Martyniszyn zapytał czy Cech Rzemiosł Różnych również współpracuje ze szkołami. Pani Naczelnik odpowiadając na zapytanie stwierdziła, że Cech powoli zaczyna prowadzić działania w tym kierunku.
Radny Piotr Gruss stwierdził, że jego zdaniem Licea Zawodowe miały niegdyś większy sens, gdyż młodzież miała praktykę.
Pani Naczelnik po wysłuchaniu wypowiedzi radnego poinformowała, że trzeba zrobić wszystko, aby ta nauka zawodu odbywała się u pracodawców, gdyż jest to jedyna możliwość dobrego przygotowania ucznia do wykonywania zawodu.
Radny uważa, że należy zastanowić się nad problemem coraz to mniejszej ilości szkół rolniczych. Zdaniem radnego szkoły rolnicze mimo wszystko powinny być utrzymane.
Pan Wicestarosta odnosząc się do wypowiedzi w/w radnego stwierdził, że na kierunki rolnicze niestety nie ma naboru
Kolejno głos zabrała radna Irena Kielar informując, że opracowana została Strategia Rozwoju Edukacji na lata 2007-2013, która zawiera m.in. jedno z ważnych założeń jakimi są zmiany programowe. Celem tych zmian jest wprowadzenie różnych form kształcenia ogólnego
i zawodowego. Uznano, że nauka w liceach to stracony czas, gdyż wiedza merytoryczna poszczególnych przedmiotów ogólnokształcących leży na bardzo niskim poziomie.
Zdaniem radnej technika, które przygotowywały dobrych specjalistów zostały przekreślone.
Radna poinformowała, że istnieje także wiele uwag jeśli chodzi o gimnazja, szczególnie pod względem wychowawczym.
Przewodniczący Komisji udzielił głosu radnemu Leszkowi Krzyżanowskiemu, który zaproponował, aby zamknąć dyskusję w tej sprawie, gdyż nic ona nie zmieni. Radny uważa, że obojętnie co by nie zrobić w szkołach to efekt nauczania może być różny. Niektóre osoby będą potrafiły wykorzystać wachlarz szkół zdobywając doświadczenie.
Członkowie obu komisji analizowali także projekt uchwały w sprawie zmiany Uchwały Nr XXVI/192/2005 Rady Powiatu w Kluczborku z dnia 28 lutego 2005 r. w sprawie określenia zadań do realizacji ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na 2005 rok. Proponowana zmiana jest podyktowana zwiększonym zainteresowaniem osób niepełnosprawnych dofinansowaniem do przedmiotów ortopedycznych i sprzętu rehabilitacyjnego. W związku z powyższym Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie proponuje przeniesienie środków , by były one maksymalnie wykorzystane.
Do powyższego projektu nie wniesiono zapytań. W związku z tym Przewodniczący obu komisji poddali materiały przygotowane na najbliższą sesję pod głosowanie.
Do głosowania przystąpiła Komisja Budżetu, gdzie w obecności 8 członków za przyjęciem głosowało 7 radnych, wstrzymał się 1, nie stwierdzono głosów przeciw.
Kolejno głosowała Komisja Oświaty, która w obecności 5 członków komisji jednogłośnie
5 głosami za przyjęła powyższe materiały.
Ad.3.
Radny Leszek Krzyżanowski zapytał z czyjej winy nie wykonano drogi wewnętrznej
w Bogacicy. Skarbnik wyjaśnił radnemu, że Gmina Kluczbork miała dokonać zmiany
w Planie Zagospodarowania Przestrzennego lecz tego nie zrobiła.
Kolejno radny poprosił o wyjaśnienie na jakim etapie jest budowa obwodnicy Kuniów, Krasków, Ligota Dolna.
Wicestarosta poinformował, że w powyższej sprawie został złożony formalny wniosek na przejęcie tej obwodnicy z PKP do Powiatu. Odbyło się kilka rozmów lecz najpierw powinien być uregulowany stan prawny działek. Wystąpiono także do PKP z propozycją zawarcia umowy użyczenia, a międzyczasie można będzie przekazać tą nieczynną linię Gminie Kluczbork, która będzie miała podstawę prawną, aby ująć jakieś środki w budżecie i zlecić opracowanie dokumentacji.
Radny Leszek Krzyżanowski zapytał czy do tego można by włączyć również Gminę Wołczyn.
Starosta nawiązując do zapytania radnego poinformował, że jeżeli o pieniądze ubiega się więcej niż jeden samorząd jest łatwiej je otrzymać dlatego takie porozumienie z Gminą Kluczbork będzie podpisane, a wartość partycypacji jednego czy też drugiego samorządu nie ma znaczenia. Dostaje się dodatkowe punkty za to, że występują dwa samorządy a nie jeden.
Zdaniem Starosty niestety niektórych rzeczy przyspieszyć się nie da, a przejęcie tej linii bez uregulowań naraziłoby nas na procesy sądowe i duże koszty za wywłaszczenie.
Kolejno głos zabrał radny Mariusz Pieńkowski, który poruszył sprawę dotyczącą kradzieży włazów do studzienek kanalizacyjnych na terenie alei dębowej za DPS-em w Gierałcicach.
Zdaniem radnego brak zabezpieczenia stanowi duże zagrożenie szczególnie dla osób chorych z tutejszego DPS-u.
Starosta poinformował, że powyższa sprawa zostanie bezzwłocznie przekazana do Wydziału Gospodarki Mieniem Powiatu.
Następnie Skarbnik poinformował zebranych, że do projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr XXV/177/2004 Rady Powiatu w Kluczborku w sprawie uchwalenia budżetu powiatu kluczborskiego na 2005 rok będzie przedłożona autopoprawka Zarządu Powiatu.
Autopoprawka jaka zostanie przedłożona do w/w projektu uchwały zawiera m.in.:
-dofinansowanie zadania remontowego w SOSW jakim jest remont sali gimnastycznej,
który jest już etapem końcowym. Zadanie to otrzymało dofinansowanie z Ministerstwa
w wysokości 50.000,-zł. Otrzymanie tej kwoty wiąże się z wprowadzeniem do budżetu,
-przeniesienie oszczędności w wydatkach w kwocie 2.644,-zł, z którego realizowane są zadania polegające na finansowaniu usamodzielnienia wychowanków pochodzących z terenu powiatu opuszczających placówki opiekuńczo-wychowawcze do działu 853, rozdział 85321- Zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności w w/w kwocie.
Innych zapytań do materiałów nie zgłoszono.
W związku z powyższym do głosowania przystąpiła Komisja Budżetu i Rozwoju Gospodarczego. Za przyjęciem materiałów głosowało 7 członków komisji, wstrzymał się jeden, nie stwierdzono głosów przeciw.
Kolejno głosowała Komisja Oświaty, w której za przyjęciem materiałów głosowało
5 członków komisji, nie stwierdzono głosów przeciw i wstrzymujących się.
W dalszej części posiedzenia udział wzięła jedynie Komisja Oświaty.
Innych spraw nie poruszano.
Ad.4.
W związku z wyczerpaniem porządku posiedzenia Przewodniczący Komisji podziękował wszystkim za udział i zamknął posiedzenie w dniu dzisiejszym.
Na tym protokół zakończono.
Przewodniczący Komisji Przewodniczący Komisji
Mariusz Pieńkowski Józef Woźny