PROTOKÓŁ nr 80//2004
z posiedzenia Zarządu Powiatu Kluczborskiego
w dniu 20 października 2004r.
Posiedzenie Zarządu otworzył Starosta Kluczborski – Stanisław Rakoczy. W posiedzeniu uczestniczyło czterech członków Zarządu. Ponadto udział wzięli: Skarbnik Powiatu, Sekretarz Powiatu.
Porządek posiedzenia:
- Otwarcie posiedzenia.
- Sprawy oświaty:
- wniosek Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Kluczborku w sprawie ponownego uruchomienia 2 etatów administracyjno-obsługowych i 0,5 etatu kierownika w Pracowni Ćwiczeń Praktycznych, w załączeniu opinia Naczelnika Wydziału Edukacji,
- wniosek Wydziału Edukacji w sprawie zaplanowania w budżecie powiatu na 2005 rok środków na zaplanowanie prac nałożonych na szkoły przez Inspekcje Sanitarną,
- Wniosek Urzędu Miejskiego w Byczynie w sprawie nieodpłatnego przekazania na własność gminy lub użyczenie byłych warsztatów szkolnych Zespołu Szkół Licealno-Zawodowych w Polanowicach.
- Podjęcie uchwał w sprawie:
- uzgodnienia projektu decyzji nr BK.I.7331/18/01 o warunkach zabudowy dla inwestycji
polegającej na przebudowie budynku stodoły na budynek mieszkalny jednorodzinny z
urządzeniami towarzyszącymi oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków nr 232/4
położoną w Jaśkowicach gm. Byczyna,
- uzgodnienia projektu decyzji nr GM-7331-45/04 o warunkach zabudowy dla inwestycji
polegającej na dobudowie do budynku istniejącego budynku gospodarczego na terenie
działki nr 2 k.m. 2, położonej w miejscowości Kuniów gm. Kluczbork,
- uzgodnienia projektu decyzji nr BK.I.7331/12/04 o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na wykonaniu odwiertu studziennego awaryjnego nr 3 oraz odwiertu studziennego uzupełniającego nr 4 w miejscowości Kastel-Nasale, gm. Byczyna,
- uzgodnienia projektu decyzji nr BK.I.7331/20/04 o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego z wbudowanym garażem oraz urządzeniami towarzyszącymi w Bycznie, gm. Byczyna,
- uzgodnienia projektu decyzji nr Bk.I.7331/19/04 o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego z wbudowanym garażem oraz urządzeniami towarzyszącymi w Byczynie, gm. Byczyna
- Pismo Zarządu Województwa Opolskiego w Opolu w sprawie zaopiniowania projektu uchwały Sejmiku Województwa Opolskiego w sprawie przekształcenia Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia w Opolu.
- Pismo P. Lubomiry Krzenciessa dotyczące uwag do umowy dzierżawy.
- Wniosek P. Anny Dzierżan dyrektora Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Kluczborku w sprawie dofinansowania doskonalenia realizowanego jako Krajowa Konferencja Samorządowych Placówek Doskonalenia Nauczycieli.
- Sprawy finansowe:
- podjęcie uchwały w sprawie przeniesienia środków z rezerwy celowej budżetu,
- podjęcie uchwały w sprawie przeniesienia środków z rezerwy ogólnej budżetu,
- wniosek Urzędu Miejskiego w Wołczynie dot. pożaru składowiska odpadów w “OZPL”
w Wołczynie,
- pismo Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego o zablokowaniu środków na 2004r. w związku ze zgłoszoną nadwyżką środków,
- wniosek Stowarzyszenia Rozwoju i Odnowy wsi Bąków dot. przyznania dotacji finansowej w roku 2005,
- korekta projektu rocznego planu finansowego Powiatowego funduszu Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym na 2005 rok.
- projekt uchwały Rady Powiatu w Kluczborku w sprawie zmian w budżecie powiatu:
- wniosek Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kluczborku,
- wniosek Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kluczborku,
- wniosek Starostwa Powiatowego w Kluczborku – Wydział Finansowy,
- wniosek Domu Dziecka w Bogacicy,
- wniosek Zarządu Dróg Powiatowych w Kluczborku,
- wniosek Powiatowego Urzędu Pracy w Kluczborku,
- wniosek Zespołu Szkół Licealno-Zawodowych w Polanowicach,
- wniosek Domu Pomocy Społecznej w Kluczborku,
- wniosek Wojewódzkiego Ośrodka Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego w Kluczborku,
- wniosek Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Kluczborku,
- wniosek Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 CKU w Kluczborku,
- wniosek Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kluczborku,
- wniosek Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kluczborku,
- wniosek Zespołu Szkół Licealno-Techniczych w Kluczborku,
- wniosek Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych RCKU w Bogdańczowicach,
- Ustalenie sposoby realizacji uchwały Rady Powiatu z dnia 14.10.2004r.
- Zatwierdzenie materiałów na sesję Rady Powiatu w Kluczborku:
- informacja Zarządu Powiatu dotycząca sprawozdania Likwidatora SPZOZ ZOZ w Kluczborku z prowadzonej działalności w zakresie zbywania majątku trwałego w 2003r.
- projekt uchwały w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego
- Wolne wnioski.
- Zamknięcie obrad.
Do punktu 1 porządku
Porządek posiedzenia został przyjęty przez obecnych członków Zarządu.
Protokół z posiedzenia Zarządu, które odbyło się w dniu 14 października 2004r. został również przyjęty.
Do punktu 2 porządku
Starosta omówił następujące sprawy:
- wniosek dyrekcji Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w kluczborku w sprawie ponownego uruchomienia 2 etatów administracyjno-obsługowych i 0,5 etatu kierownika w Pracowni Ćwiczeń Praktycznych.
Wicestarosta: jest firma z Tarnowskich Gór, która gotuje posiłki jednak nie zgadza się na gotowanie posiłków w Tarnowskich Górach. Firma ta szuka pomieszczenia w Kluczborku.
W wyniku trzech ogłoszonych trzech kolejnych przetargów na dzierżawę pomieszczeń Pracowni Ćwiczeń Praktycznych od 1 kwietnia do 30 września 2004r. nie zgłosił się żaden oferent. Należałoby rozważyć możliwość aby firma prowadziła działalność na terenie PĆP.
Skarbnik: umowa z dostawcą posiłków do szpitala wygasa 30 czerwca 2005r. Zatem byłoby około 6 miesięcy na przeprowadzenie remontów w Pracowni Ćwiczeń Praktycznych niezbędnych do przejęcia żywienia.
Natomiast wniosek dotyczy ponownego zatrudnienia osób żeby uruchomić bufet.
Ponieważ remont PĆP ma potrwać około półtora miesiąca bezsensowne jest zatrudnianie osób. Tym bardziej, że jest to działalność w okrojonym zakresie, ponieważ jest to tylko bufet.
Oznaczałoby to powrót do stanu zatrudnienia jaki był na początku roku.
Żeby zapewnić ciągłość nauki dla uczniów można przyjąć następujące rozwiązanie: nie zatrudniać tych pracowników i nie uruchamiać bufetu, zamknąć pracownię dla ludzi z zewnątrz, natomiast uczniowie będą odbywali zajęcia w zakresie nauki zawodu z nauczycielami technologii zawodu. Szkoła będzie kupowała produkty niezbędne do przeprowadzania zajęć z paragrafu pomoce naukowe, który występuje w planie jednostki.
W ten sposób Pracownia Ćwiczeń Praktycznych mogłaby funkcjonować do momentu kiedy nastąpi remont.
Wyliczenie kosztów remontu pracowni szkoła ma przedłożyć najpóźniej do 10 listopada, aby wstawić go do projektu budżetu powiatu. Będzie można podjąć decyzję czy w przyszłorocznym budżecie zapisać taki wydatek, przygotować się do przejęcia żywienia szpitala, zostanie policzony koszt związany z wymaganym zatrudnieniem oraz dochody jakie można uzyskać (ze szpitala z gotowania posiłków na zewnątrz).
Zarząd Powiatu nie wyraził zgody na uruchomienie 2 etatów administracyjno-obsługowych i 0,5 etatu kierownika w Pracowni Ćwiczeń Praktycznych.
W celu zapewnienia realizacji programu nauczania dla uczniów odbywających zajęcia w Pracowni Ćwiczeń Praktycznych szkoła powinna zakupić produkty konieczne do wykonywania zajęć.
b) Starosta omówił wniosek Wydziału Edukacji dotyczący zaplanowania w budżecie powiatu na 2005 rok środków na wykonanie prac remontowych nałożonych przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kluczborku na Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Kluczborku, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Kluczborku oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Bogdańczowicach. Jednostki te nie posiadają środków finansowych na wykonanie zadań nałożonych przez Inspekcję Sanitarną.
Zarząd Powiatu zapoznał się z wnioskiem Wydziału Edukacji w sprawie zaplanowania w budżecie powiatu na 2005 rok środków na zaplanowanie prac nałożonych na szkoły (Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Kluczborku, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1w Kluczborku i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych RCKU w Bogdańcowicach) przez Inspekcje Sanitarną.
Przedmiotowy wniosek skierowano jako materiał pomocniczy do prac nad projektem budżetu powiatu kluczborskiego na 2005 rok.
Do punktu 3 porządku
Starosta zapoznał zebranych z wnioskiem Urzędu Miejskiego w Byczynie w sprawie przekazania na własność gminy lub użyczenie byłych warsztatów szkolnych Zespołu Szkół Licealno – Zawodowych w Polanowicach.
W warsztatach znalazłoby siedzibę Centrum Integracji Społecznej o utworzenie którego stosowny wniosek został złożony do wojewody Opolskiego.
Celem Centrum będzie reintegracja społeczna i zawodowa osób wykluczonych społecznie.
Uczestnikami będą bezdomni, uzależnieni od alkoholu po zakończeniu programu psychoterapii, uzależnieni od narkotyków a także osoby chore psychicznie.
Zarząd Powiatu zapoznał się z wnioskiem. Zlecono Naczelnikowi Wydziału Gospodarki Mieniem Powiatu przygotowanie pisma do Burmistrza Miasta Byczyna w sprawie udzielenia dodatkowych informacji nt. działalności Centrum Integracji Społecznej.
Zarząd Powiatu podjął decyzję, aby zaprosić Burmistrza Byczyny Ryszarda Grünera na następne posiedzenie Zarządu w celu omówienia przedmiotowej sprawy.
Do punktu 4 porządku
Przewodniczący Zarządu przedstawił zebranym następujące projekty uchwał:
Starosta poddał pod głosowanie projekt uchwały. Uchwałę podjęto jednogłośnie.
- w sprawie uzgodnienia projektu decyzji nr BK.I.7331/12/04 o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na wykonaniu odwiertu studziennego awaryjnego nr 3 oraz odwiertu studziennego uzupełniającego nr 4 w miejscowości Kastel-Nasale, gm. Byczyna.
Starosta poddał pod głosowanie projekt uchwały. Uchwałę podjęto jednogłośnie.
- w sprawie uzgodnienia projektu decyzji nr BK.I.7331/20/04 o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego z wbudowanym garażem oraz urządzeniami towarzyszącymi w Bycznie, gm. Byczyna.
Starosta poddał pod głosowanie projekt uchwały. Uchwałę podjęto jednogłośnie.
- w sprawie uzgodnienia projektu decyzji nr Bk.I.7331/19/04 o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego z wbudowanym garażem oraz urządzeniami towarzyszącymi w Byczynie, gm. Byczyna.
Starosta poddał pod głosowanie projekt uchwały. Uchwałę podjęto jednogłośnie.
Do punktu 5 porządku
Starosta omówił pismo Zarządu Województwa Opolskiego Nr DZD.III.8023-10/04 z dnia 14.10.2004r. W dniu 13.10.2004r. Zarząd Województwa Opolskiego przyjął uchwałą Nr 1572/2004 projekt uchwały Sejmiku województwa Opolskiego w sprawie przekształcenia Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia w Opolu.
Zgodnie z art. 43 ust. 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991r. o zakładach opieki zdrowotnej Zarząd województwa Opolskiego zwraca się z prośbą o zaopiniowanie projektu uchwały Sejmiku Województwa Opolskiego w sprawie przekształcenia Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia w Opolu.
Projekt uchwały będzie przedmiotem obrad sesji Sejmiku Województwa Opolskiego w listopadzie 2004r.
Zarząd Powiatu pozytywnie zaopiniował projekt uchwały Sejmiku Województwa Opolskiego w sprawie przekształcenia Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia w Opolu.
Do punktu 6 porządku
Wicestarosta przedstawił wniosek Pani Lubomiry Krzenciessa. Wnioskodawczyni zgłasza uwagi do zapisów umowy dzierżawy zawartej z powiatem kluczborskim w
dn. 01.10.2004r.
Do § 2 punktu 2: wnosi o wykreślenie ponieważ istotą prowadzenia działalności jest sprzedaż art. spożywczo-przemysłowych,
w § 3 : zmniejszenie miesięcznej opłaty ryczałtowej z 409,84 na 250 zł netto,
w § 7 : skreślenie zapisu: “w terminie 1-go miesiąca” a zastąpienie treścią “trzy miesięczny okres wypowiedzenia”,
w § 8 pkt. 1: wykreślenie słów “7 dni” a wpisanie “ trzy miesięcznym”.
Zarząd Powiatu zapoznał się z uwagami Pani Lubomiry Krzenciessa do umowy dzierżawy gruntu na terenie szpitala w Kluczborku przy ul. Skłodowskiej 23 z dnia 01.10.2004r.
Zarząd nie wyraził zgody na zmniejszenie miesięcznej opłaty ryczałtowej z 409,84 na 250 zł netto. Natomiast pozostałe uwagi zostały przyjęte.
Do punktu 7 porządku
Starosta omówił wniosek Pani Anny Dzierżan Dyrektora Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Kluczborku w sprawie dofinansowania doskonalenia realizowanego jako Krajowa Konferencja Samorządowych Placówek Doskonalenia Nauczycieli, która odbędzie się 19-22 października 2004r. w Suwałkach. Całkowity koszt uczestnictwa w konferencji wynosi 450 złotych.
Zarząd Powiatu wyraził zgodę dla Pani Anny Dzierżan na dofinansowanie doskonalenia realizowanego jako Krajowa Konferencja Samorządowych Placówek Doskonalenia Nauczycieli. Dofinansowanie może być zrealizowane tylko z budżetu Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Kluczborku.
Do punktu 8 porządku
Skarbnik zapoznał zebranych z następującymi sprawami:
- projekt uchwały w sprawie przeniesienia środków z rezerwy celowej budżetu.
Projekt uchwały w całości dotyczy nagród Starosty Kluczborskiego przyznanych z okazji święta Edukacji Narodowej jest to kwota 40 000 zł. Do projektu uchwały jest dołączony podział środków.
Zarząd Powiatu jednogłośnie podjął uchwałę w sprawie przeniesienia środków z rezerwy celowej budżetu.
- projekt uchwały w sprawie przeniesienia środków z rezerwy ogólnej budżetu.
Podział środków z rezerwy ogólnej w całości dotyczy spłaty zobowiązań Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kluczborku w likwidacji.
Kwota stanowi 27.916,40 zł stanowi wymagalną wierzytelność Nordea Banku Polska S.A. wykazaną w tytule wykonawczym (nakaz zapłaty z dnia 05.02.2004r. wraz z klauzulą wykonalności wydany przez Sąd Rejonowy w Gdańsku, Sygn. Akt Nc 271/04).
Aneks nr 1 do umowy kredytowej Nr BKO-PLN-OWRO1-02-000005 o udzielenie kredytu obrotowego z dnia 12.11.2002r. zawarty w dniu 30.08.2004r. dotyczy okresowego zawieszenia spłaty rat kapitałowych kredytu zaciągniętego przez SP ZOZ w Kluczborku, poręczonego przez powiat. W paragrafie 2 wskazanego aneksu zapisano zobowiązanie poręczyciela o spłacie wymienionej wierzytelności do dnia 31.10.2004r. W przypadku braku spłaty przedmiotowego zadłużenia Kredytobiorca zapłaci w terminie do dnia 05.11.2004r. prowizję za zmianę harmonogramu spłaty kredytu w wysokości 21.525,75 zł.
Zarząd Powiatu jednogłośnie podjął uchwałę.
c) wniosek Urzędu Miejskiego w Wołczynie dotyczący pożaru składowiska odpadów w Opolskich Zakładach Przemysłu Lniarskiego “Linopłyt” w Wołczynie. W związku z tym Burmistrz Wołczyna wnosi o rozważenie możliwości dofinansowania ze środków Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej akcji mającej na celu ugaszenie i zabezpieczenie składowiska przed możliwością kolejnych zapłonów.
Skarbnik kontynuując: niestety w roku bieżącym nie można już nic wydać ze środków Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wystąpiono już z wnioskiem do Wojewody Opolskiego o przyznanie środków finansowych na zabezpieczenie składowiska odpadów Opolskich Zakładów Przemysłu Lniarskiego “Linopłyt”.
Zarząd Powiatu ze względu na brak środków Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie wyraził zgody na dofinansowanie akcji mającej na celu ugaszenie i zabezpieczenie składowiska przed możliwością kolejnych zapłonów.
d) pismo Wojewody Opolskiego informujące o zablokowaniu środków w wysokości
500 zł w budżecie na 2004r. w związku ze zgłoszona nadwyżką w dziale 852 – pomoc społeczna, rozdziale 85216 – zasiłki rodzinne, pielęgnacyjne i wychowawcze § 2110 – dotacje celowe przekazane z budżetu państwa na zadania z zakresu administracji rządowej oraz inne zadania zlecone ustawami realizowane przez powiat.
Zarząd Powiatu zapoznał się z zawiadomieniem informującym o decyzji Wojewody Opolskiego z dnia 27 września 2004r. nr FB-I-ML-3011-I-72/04 o zablokowaniu środków
w budżecie na 2004r. w związku ze zgłoszoną nadwyżką środków.
e) wniosek Stowarzyszenia Rozwoju i Odnowy wsi Bąków w sprawie przyznania
Stowarzyszeniu kwoty w wysokości 5000 zł.
Zarząd Powiatu negatywnie zaopiniował wniosek. Ze względu na brak podstaw formalno-prawnych nie ma możliwości przyznania dla Stowarzyszenia dotacji finansowej w roku 2005.
f) od początku bieżącego roku Powiatowy Fundusz Zasobem Geodezyjnym
i Kartograficznym jest funduszem centralnym a jego część pozostaje w dyspozycji Starosty.
Do projektu budżetu państwa oraz funduszu projekty planów finansowych składa się w czerwcu. Taki plan został złożony. Natomiast po dalszej realizacji funduszu za rok bieżący można zauważyć, że plan będzie inny. W związku z tym Naczelnik Wydziału Geodezji, Kartografii, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami przygotował korektę projektu rocznego planu finansowego Powiatowego Funduszu Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym.
Zarząd Powiatu zatwierdził korektę projektu rocznego planu finansowego Powiatowego Funduszu Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym na 2005 rok.
Wniosek skierowano do prac nad projektem budżetu powiatu kluczborskiego na 2005 rok.
g) projekt uchwały Rady Powiatu w Kluczborku w sprawie zmian w budżecie powiatu:- wniosek Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kluczborku w sprawie zwiększenia planu finansowego na 2004 rok w rozdziale 85204 –rodziny zastępcze o kwotę 297.547 zł. Jest to zadanie własne powiatu finansowane ze środków własnych na ten cel zaplanowano 1mln zł. Brak do końca roku wynosi 297.547 zł.
- wniosek Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kluczborku w sprawie dokonania zmian w uchwale budżetowej w rozdziale 85204 § 3110 dotyczącym rodzin zastępczych.
W powiecie opolskim na mocy zarządzenia tymczasowego Sądu Rejonowego w Kluczborku Wydział III Rodzinny i nieletnich zawiązana została rodzina zastępcza, której wychowanek pochodzi z powiatu kluczborskiego. Pomoc finansowa z tytułu pełnienia funkcji rodziny zastępczej za 29 dni kwietnia oraz maj, czerwiec br. zgodnie z wyliczeniem wynosi 3.366,18 zł.
- wniosek Starostwa Powiatowego w Kluczborku – Wydział Finansowy. Wniosek dotyczy umów, które zostaną zawarte z pięcioma podmiotami, które funkcjonują na terenie szpitala i będą z tego tytułu uzyskiwane środki do budżetu powiatu. Do końca roku dochody te wyniosą 64.246,89 zł brutto. Środki te zostana przeznaczone na pokrycie kosztów wynagrodzeń byłych pracowników SPZOZ w likwidacji zatrudnionych w wydziale Ochrony i Promocji Zdrowia tu. Starostwa od dnia 01.10.2004r. Kwota wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń na 3 m-ce 2004r. wynosi 52.663,19 zł, pozostała kwota wynosząca 11.583,70 zł zostanie przeznaczona na podatek VAT.
- wniosek Domu Dziecka w Bogacicy w sprawie zwiększenia dochodów i wydatków o kwotę 15.015,00 : 1.700,00 wpływy z wypracowanych usług, 13.310,00 – refundacja wynagrodzeń z Powiatowego Urzędu Pracy.
- wniosek Zarządu Dróg Powiatowych w Kluczborku: wykaz robót nie ujętych w planach ZDP Kluczbork na 2004r. wykonane własnymi siłami w okresie czerwiec-wrzesień 2004r.
- wniosek Powiatowego Urzędu Pracy w Kluczborku o wprowadzenie do planu dochodów i wydatków kwoty 2.700 zł.
- wniosek Zespołu Szkół Licealno-Zawodowych w Polanowicach w sprawie dokonania zmian w planie finansowym jednostki po stronie dochodów i wydatków o kwotę 1000 zł są to wypracowane środki z tytułu sprzedaży mienia i składników majątkowych. Środki te zostaną przeznaczone na zakup materiałów wyposażenia w internacie. W drugiej części wniosku zwracają się o przesunięcie między działami klasyfikacji budżetowej, czyli z działu oświata i wychowanie do działu edukacyjna opieka wychowawcza przeniesienie kwoty 5000 zł.
- wniosek Domu Pomocy Społecznej w Kluczborku dotyczy zwiększenia planu dochodów i wydatków po 15000 zł są to zwroty za leki dokonywane przez mieszkańców. Środki te trafiają z powrotem na paragraf 4230 – zakup leków. W pozostałej części wniosek dotyczy zmniejszenia wydatków w paragrafie zakup materiałów i wyposażenia o kwotę 22.290,00 zł i przeznaczenie tej kwoty na zakup magla.
- wniosek Wojewódzkiego Ośrodka Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego w Kluczborku dotyczy przeniesienia środków między działami klasyfikacji budżetowej na łączną kwotę 65.500,00. Zmiana polega na przeniesieniu środków z ośrodka do internatu w tej samej kwocie i na te same paragrafy głównie płacowe i pochodne od płac czyli ma to związek ze zmianami w zatrudnieniu. Koszty płac przenoszą się między działami. Zmiana ta jest czynnością czysto techniczną.
Omówione zmiany dotyczą zwiększenia budżetu o 113.511,00 po stronie dochodów i wydatków.
Natomiast teraz będą omówione przyczyny zaciągnięcia kredytu:
- wniosek Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Kluczborku. Wniosek został sporządzony na koniec maja br. natomiast kwoty jakimi szkoła operowała są duże. Szkole do końca roku potrzebna jest kwota 80 000 zł aby zamknąć budżet.
- wniosek Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 CKU w Kluczborku w sprawie zwiększenia planu finansowego wydatków budżetowych o 111.600,00. Po analizie braków w odniesieniu do poszczególnych działów i paragrafów jest następująca informacja. W roku bieżącym ze środków na wynagrodzenia wypłacone zostały następujące świadczenia : 32.864,00 – urlopy na poratowanie zdrowia, 28.260,00 – wyrównanie za godziny ponadwymiarowe nauczycieli, 25.000,00 – zobowiązania z tytułu składek ZUS za rok ubiegły, 29.900,00 – odprawy emerytalne, 54.203,00 – nagrody jubileuszowe.
W sumie daje to 170.227,00.
- wniosek Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kluczborku informujący, że aby nie przekroczyć wytyczonego planu wydatków na br. niezbędne jest zwiększenie go o kwotę 87.743,00 zł.
- wniosek Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kluczborku w sprawie zwiększenia planu wydatków budżetowych o kwotę 57.927,00 zł. Kwota ta to brak finansowy na wynagrodzenia i pochodne z awansu zawodowego.
- wniosek Zespołu Szkół Licealno-Techniczych w Kluczborku w sprawie zwiększenia planu budżetu po stronie wydatków na płace nauczycieli i pochodne od płac 100.687,00 zł. Niedobór finansowy powstał z powodu:
- udzielonego urlopu na poratowanie zdrowia dla P. E. Martyniuk od 01.01.2004r. do 31.08.2004r. – 19.191,00 zł,
- odprawa emerytalna 9 miesięczna dla P. E. Martyniuk – 19.190,00 zł,
- awanse nauczycieli ze stopnia mianowanego na dyplomowanego – 10.191,00 zł,
- wyrównanie za godziny ponadwymiarowe od m-ca września 2003r. do kwietnia 2004r. – 22.593,00 zł,
- sfinansowanie zniżki godzin doradcy metodycznego – 15.990,00 zł.
Ogółem brak wynosi 100.687,00 zł.
- wniosek Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych RCKU w Bogdańczowicach informujące iż środki przyznane na płace i pochodne prawie w całej wysokości zostały wykorzystane do miesiąca września. W związku z tym szkoła nie posiada środków na pokrycie płac w kwocie 206.956 zł.
Wprowadzone zmiany w dochodach dotyczą również obniżenia nie wykonanych dochodów ze sprzedaży mienia. Na zakładany plan 2 mln zł wykonanie na dzień 30.09.2004r. wynosi 62 000 zł. Mimo wszczętych postępowań przetargowych związanych ze sprzedażą mienia powiatu zachodzi uzasadniona obawa, że plan nie zostanie zrealizowany do końca roku budżetowego.
Zarząd Powiatu pozytywnie zaopiniował projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zmian w budżecie Powiatu Kluczborskiego uchwalonego na 2004 rok i przyjął jako materiał na sesję Rady Powiatu w dniu 28.10.2004r.
Do punktu 9 porządku
Starosta przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu z sesji nadzwyczajnej z dnia 14.10.2004r. w sprawie powołania kandydata na stanowisko na członka Regionalnej Izby Obrachunkowej w Opolu.
W związku z ogłoszeniem przez Regionalną Izbę Obrachunkową konkursu na stanowisko nieetatowych członków Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Opolu niezbędne było podjęcie uchwały Rady Powiatu w tej sprawie. Powołano P. Adama Radom jako kandydata na członka Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Opolu.
Do punktu 10 porządku
Wicestarosta zapoznał członków Zarządu z materiałami na sesję Rady Powiatu
w Kluczborku:
- projekt uchwały w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego. Projekt uchwały dotyczy zaciągnięcia kredytu długoterminowego w wysokości 3.400.000 zł z okresem spłaty pięciu lat. Konieczność zaciągnięcia kredytu wynika z następujących faktów:
- 1.490.000 zł zmniejszenie dochodów ze sprzedaży mienia powiatu,
- 1047.163 zł przejęte zobowiązania wobec ECO S.A.
- 561.924 zł braki finansowe wykazane w oświacie,
- 300.913 zł braki finansowe wykazane w pomocy społecznej
- projekt uchwały w sprawie wyrażenia opinii do projektu uchwały Sejmiku Województwa Opolskiego dotyczącego przekształcenia Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia w Opolu,
- projekt uchwały zmieniający uchwałę nr 15/96/00 z dn. 24 lutego 2000r. w sprawie określenia zasad gospodarowania nieruchomościami powiatowymi
- projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na dzierżawę na okres 10 lat pomieszczeń pracowni RTG i wyposażenia,
- informację Zarządu Powiatu w Kluczborku dotycząca sprawozdania Likwidatora SPZOZ ZOZ w Kluczborku z prowadzonej działalności w zakresie zbywania majątku trwałego,
- sprawozdanie z działalności Zarządu Powiatu za okres od 14.09.2004 – 14.10.2004r.
Zarząd Powiatu przyjął projekty uchwał, sprawozdanie z działalności Zarządu Powiatu oraz informację Zarządu Powiatu dot. sprawozdania likwidatora SPZOZ ZOZ w Kluczborku jako materiały na sesję Rady Powiatu w Kluczborku.
Do punktu 11 porządku
Brak wolnych wniosków.
W związku z wyczerpaniem porządku posiedzenia, Starosta zamknął posiedzenie Zarządu Powiatu. Na tym protokół zakończono.
Protokołowała
Tatiana Wollna Zarząd Powiatu
1. Stanisław Rakoczy ...............................................
2. Mieczysław Czapliński ...............................................
3. Irena Kielar ................................................
4. Otylia Skoczylas .................................................
5. Stanisław Stenzel ..............................