Protokół Nr   6 /2019

Posiedzenie Komisji Skarg, Wniosków i Petycji w dniu 07 października 2019 r.

Przewodniczył radny Ryszard Okaj - Przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji.

2. Zapoznanie się z petycją w sprawie Polityki Zarządzania Konfliktem Interesów.

4.Zamknięcie posiedzenia

Posiedzenie Komisji otworzył Przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji- Ryszard Okaj i przedstawił radnym proponowany porządek obrad. W posiedzeniu uczestniczyło 3 radnych. Radni jednogłośnie przyjęli proponowany porządek obrad.

Następnie Przewodniczący przeszedł do omówienia petycji w interesie publicznym, która wpłynęła do Starostwa Powiatowego w Kluczborku w dniu 01.08.2019 r. w sprawie wprowadzenia w życie Polityki Zarządzania Konfliktem Interesów zgodnie z zaleceniami Centralnego Biura Antykorupcyjnego, które zawarte są w dokumencie pt.” Korupcja polityczna”. Następnie w dniu 21.08.2019 r. do Starostwa Powiatowego wpłynęło od tego samego podmiotu uzupełnienie powyższej petycji z informacją o tym, że rekomendacje CBA przez składającego petycję były kierowane do radnych Rady Powiatu, a nie do pracowników Starostw Powiatowych, z racji tego, że to radni są wybierani w wyborach powszechnych. W starostwie Powiatowym w Kluczborku istnieje uchwała Rady Powiatu w Kluczborku XLV/267/2010 z dnia 26 sierpnia 2010 r. w sprawie przyjęcia „Kodeksu Etyki Radnych Powiatu Kluczborskiego”. Następnie zapisy ustawy o samorządzie powiatowym zawierają rozbudowany katalog przepisów antykorupcyjnych. Radni mogą wyznawać swoje wzorce etyczne oraz hierarchię wartości, które muszą być zgodne z obowiązującym prawem. W sytuacji, gdy radny popełni czyn zabroniony, sankcje przewidziane są w kodeksie karnym. W dokumencie przygotowanym przez CBA niewątpliwie znajdują się zalecenia cenne i praktyczne, jednak nie są one aktem prawnym, a co za tym idzie nie są wiążące dla organów Powiatu. W związku z powyższym nie uwzględnia się petycji w sprawie wprowadzenia w Starostwie Powiatowym w Kluczborku Polityki Zarządzania Konfliktem Interesów.  Przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji poddał pod głosowanie wniosek o nieuwzględnienie powyższej petycji w całości. Radni jednogłośnie go przyjęli, 3 głosami za, 0 przeciw.

Na kolejnej Sesji zostanie Radzie Powiatu przedstawiony projekt uchwały w sprawie rozpatrzenia petycji dotyczącej wprowadzenia Polityki Zarządzania Konfliktem Interesów wraz z uzasadnieniem.

Wolnych wniosków nie zgłoszono.

Przewodniczący obrad w związku z wyczerpaniem porządku obrad podziękował wszystkim za udział w dzisiejszym posiedzeniu i zamknął posiedzenie.

Skarg, Wniosków i Petycji

Ryszard Okaj