Protokół Nr 24/2017
Z posiedzenia Komisji ds. Wsi, Rolnictwa i Ochrony Środowiska w dniu 24 marca 2017 r.
Przewodniczył radny Kazimierz Morawiec - Przewodniczący Komisji ds. Wsi, Rolnictwa i Ochrony Środowiska
Lista obecności w załączeniu
.
Porządek posiedzenia:
1.Otwarcie posiedzenia.
2. Powiatowy Inspektorat Weterynarii-posiedzenie wyjazdowe.
3.Analiza materiałów na XXIX sesję.
4.Wolne wnioski.
5.Zamknięcie posiedzenia.
Zaproszeni:
1.Bogusław Krasowski-Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kluczborku.
2.Wanda Słabosz – Skarbnik Powiatu,
3.Mieczysław Czapliński-Naczelnik Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska.
Ad.1
Przewodniczący komisji ds. Wsi, Rolnictwa i Ochrony Środowiska przywitał wszystkich zebranych na dzisiejszym posiedzeniu oraz zaproszonych gości. Następnie Przewodniczący komisji przedstawił porządek dzisiejszych obrad. Radni jednogłośnie przyjęli powyższy porządek obrad.
Ad.2
Głos zabrał pan Bogusław Krasowski-Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kluczborku, który w skrócie przedstawił sytuację jeżeli chodzi o zagadnienia dotyczące weterynarii w powiecie kluczborskim.
Pan Bogusław Krasowski poinformował, że powiat kluczborski znalazł się jeżeli chodzi o ptasią grypę, w strefie zagrożeń, z racji tego, że w powiecie namysłowskim wykryto ogniska ptasiej grypy. Jednakże rozporządzenie Wojewody zostało już anulowane, gdyż ogniska były małe i w dwóch powiatach właśnie namysłowskim i kędzierzyńsko-kozielskim. Powiatowy Lekarz Weterynarii dodał, że były pewne utrudnienia dla hodowców z tym związane. Cały czas obowiązuje rozporządzenie ministra dot. ptasiej grypy. Pojawił się problem w skali kraju producentów ptaków z wolnego wybiegu, 21 marca mija termin dwunastu tygodni, gdzie zachowują oznaczenie, że są ptakami z wolnego wybiegu. Jest to przepis krajowy, który jeszcze obowiązuje, zależy to od sytuacji klimatycznej, temperatura musi się utrzymać w okolicach 20 stopni, jest to wirus dosyć wrażliwy. Obecnie w kraju mamy 61 ognisk grypy ptaków, a jest to coś zupełnie innego od ptasiej grypy, której nie ma i która jest bardzo groźną choroba ludzi. Drugim problemem jest afrykański pomór świń, który utrzymuje się w kilku województwach, podlaskim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim, ognisk świń nie ma, ale są przypadki jeżeli chodzi o dziki, cały czas musi być utrzymana reasekuracja, w województwie opolskim co do zasady hodowcy utrzymują zwierzęta zgodnie z zasadami bioasekuracji. Ponadto doszła ścisła kontrola obrotu zwierzętami-wystawianie świadectw jest dosyć kosztowne, pomoc ministerstwa rolnictwa dla rolników w tej kwestii przewidywana jest na około 10 mln. zł. Środki dla lekarzy są wypłacane z budżetu jednostki, nie przewidziano tych środków w podstawowym budżecie. Środki finansowe z przeznaczeniem na grypę ptaków opiewają na setki milionów złotych. Radny Przemysław Panicz stwierdził, że z naszego powiatu tylko on zgłosił wniosek o odszkodowanie związane z grypa ptaków.
Powiatowy Lekarz Weterynarii dodał, że trzeba zwrócić uwagę na terminowość zgłaszania zgłoszeń do agencji. Według danych z agencji jest przekroczona widać, ze w województwie opolskim jest przekroczona o 20 % średnia krajowa nieterminowych zgłoszeń zdarzeń związanych z świniami, w związku z tym będą one skontrolowane i sam ten fakt zagrożony jest mandatem.
Radny Andrzej Buta poruszył kwestię zgnilca amerykańskiego wśród pszczół. Pan Bogusław Krasowski-Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kluczborku stwierdził, że w zeszłym roku zmieniono rozporządzenie, które obecnie liberalizuje zasady zwalczania zgnilca, nie ma bezpośrednich przesłanek do niszczenia rodzin i utylizacji uli. Mamy obecnie 4 ogniska, nie ma podstaw do tego żeby je niszczyć, badanie na występowanie zgnilca jest bardzo długie, stwierdza się jedynie przetrwalniki, aby uznać że jest zwalczona zaraza, muszą być zlikwidowane wszystkie ognista i we wszystkich rodzinach pszczelich nie ma zgnilca. Problemem są opuszczone pasieki, w latach dziewięćdziesiątych pasieki takie były z urzędu niszczone, obecnie tego się nie robi, są takie pasieki, którymi nikt się nie zajmuje.
Więcej tematów nie poruszono.
Ad.3
Przewodniczący komisji przedstawił projekty uchwał na XXIX sesję w następujących sprawach: w sprawie zmiany Uchwały w sprawie uchwalenia Budżetu Powiatu Kluczborskiego na 2017 rok, w sprawie zmiany wieloletniej prognozy finansowej, w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego, w sprawie udzielenia pomocy finansowej Ochotniczej Straży Pożarnej w Bogacicy na zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego oraz sprzętu pożarniczego, w sprawie udzielenia pomocy finansowej Ochotniczej Straży Pożarnej w Byczynie na zakup pojazdu specjalnego drabiny mechanicznej, w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie Powiatu Kluczborskiego – jako Lidera Partnerstwa do projektu pn.: „Elektroniczne usługi publiczne - e-administracja dla Gminy Kluczbork, Powiatu Kluczborskiego i Powiatu Oleskiego”, w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy na czas oznaczony do 3 lat, po umowie zawartej na czas oznaczony do 3 lat, której przedmiotem jest ta sama nieruchomość stanowiąca własność Powiatu Kluczborskiego, w sprawie przyjęcia planów pracy komisji stałych Rady Powiatu w Kluczborku na 2017 rok, w sprawie dostosowania sieci publicznych szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych do nowego ustroju szkolnego, wprowadzonego ustawą – Prawo oświatowe oraz ustalenia sieci publicznych szkół ponadpodstawowych i specjalnych na terenie powiatu kluczborskiego na okres od dnia 1 września 2017 r. do dnia 31 sierpnia 2019 r. Ponadto Przewodniczący przedstawił ponadto Ocenę stanu bezpieczeństwa sanitarnego powiatu kluczborskiego za 2016 rok, Sprawozdanie z działalności Komendy Powiatowej Policji w Kluczborku za 2016 rok, Sprawozdanie z działalności Komendy Powiatowej PSP w Kluczborku za 2016 rok oraz Sprawozdanie z działalności Zarządu Powiatu w Kluczborku za okres od 7.02.2017 r. do 2.03.2017 r.
Członkowie komisji nie wnieśli żadnych zapytań do powyższych projektów uchwał i jednogłośnie pozytywnie wszystkie powyższe projekty uchwal zaopiniowali.
Ad.4
W wolnych wnioskach pani Wicestarosta poinformowała, że powiat dwa lata temu wyremontował ten budynek, weterynaria i nadzór budowlany zostały przeniesione z budynku na ul. Żeromskiego właśnie do tego obiektu w którym jesteśmy.
Ad.5
Przewodniczący obrad w związku z wyczerpaniem porządku obrad podziękował wszystkim za udział w dzisiejszym posiedzeniu i zamknął posiedzenie komisji ds. Wsi, Rolnictwa
i Ochrony Środowiska.
Na tym protokół zakończono.
Przewodniczący Komisji
Kazimierz Morawiec
Protokołowała
Katarzyna Hołdys