Laureatami "PLASTRÓW MIODU" w 2016 roku zostali:
KATEGORIA BIZNES
Famur Famak S.A. w Kluczborku
Famak kojarzy się z Kluczborkiem jak Kluczbork z filmem "Rejs". Przypomnijmy, że firma jest światowym dostawcą systemów przeładunkowych z ponad 70-letnią tradycją. Przedsiębiorstwo realizuje zlecenia dla różnych sektorów przemysłu od wydobywczego po stoczniowy, a maszyny i urządzenia projektowane i wyprodukowane przez Famak pracują chyba na wszystkich kontynentach, może oprócz Antarktydy.
KATEGORIA TURYSTYKA
"Karczma Myśliwska" Eleonora Prochota z Szumiradu
To jedna z turystycznych i kulinarnych wizytówek regionu. Specjalnością lokalu jest regionalna kuchnia śląska oraz potrawy z dziczyzny, które zachwycają podniebienia gości. Promowanie potraw z dziczyzny jest tym, co wyróżnia lokal na kulinarnej mapie powiatu. Z tego samego powodu goście, w tym turyści chętnie tu jadają. "Karczma" znakomicie wykorzystała walory najbliższej okolicy stając się znakomitym punktem wypadowym dla myśliwych, grzybiarzy i miłośników natury z najbliższej okolicy, z Polski i z zagranicy.
KATEGORIA KULTURA
Jarosław Kielar, burmistrz Kluczborka
Przywrócił mieszkańcom Kluczborka i powiatu - Kino "Bajka", poprzez kapitalny remont tego miejsca i wyposażenie w najnowocześniejszy sprzęt. Od otwarcia w październiku ub. r. kino bije rekordy frekwencji. "Bajka" pełni też rolę sali koncertowej i teatralnej, oferującej serwującej ambitny repertuar w wydaniu lokalnym i z udziałem znanych aktorów i muzyków.
KATEGORIA SPORT
ex aequo
Konrad Kardas z Byczyny
Mistrz świata w kategorii fuku go w karate tradycyjnym z 2016 r., wielokrotny medalista mistrzostw Polski i Europy. Od 6 lat członek kadry narodowej. Od 14 lat trenuje przy Ośrodku Kultury w Byczynie, a także w Wieluniu. Mieszka w Pogorzałce, ale jako sportowiec nie nadużywa ;- ). Ma dopiero 20 lat a w dorobku ponad 100 medali i uprawnienia instruktora karate, żeby było komu zgarniać wszystkie mistrzowskie medale.
Stanisław Libera
Biegacz, pomysłodawca i organizator pierwszych biegów ulicznych w Wołczynie, popularnych wśród zawodników z Polski i z zagranicy. Pomysłodawca i wielokrotny uczestnik biegów sztefetowych do Rzymu czy na Ukrainę. Ten żwawy 70-latek promował i promuje swoje strony kasując i konkurencję na polskich i zagranicznych maratonach. Od niedawna startuje w kategorii wiekowej 70 plus.
KATEGORIA NAUKA
Andrzej Rokita
Obecny rektor Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. 25 lat temu jego magnificencja kończył tam studia o specjalności trenera piłki ręcznej. Pochodzi z miejscowości Wąsice w gminie Wołczyn. Czy jego nauczyciel w-f z podstawówki przypuszczał, że zapędza do treningów „przyszłą magnificencję”. Dziś w swoim dorobku naukowym ponad 100 publikacji, a na długiej liście gremiów, w których działa, żeby sport w Polsce przeżywał nieustający progres jest np. członkostwo w Zespole ds. Sportu Akademickiego przy Polskim Komitecie Olimpijskim.
KATEGORIA PROMOCJA POWIATU
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi "Dla Chudoby"
Do ludzie z gatunku tych, dla których niemożliwe nie istnieje. Do tego pomysłowość i niespożyty zapał i mamy receptę jak zwrócić uwagę Polski i zagranicy na zwykłą wydać by się mogło opolską wioskę. W Chudobie, która jest zagłębiem dekarzy wymyślono jedyne w Europie zawody dekarzy, którzy rozsławiają wioską na starym kontynencie. Zjeżdżają się tu ciekawi nowych atrakcji turyści i ogólnopolskie media by relacjonować tę oryginalną rywalizację.
KATEGORIA CAŁOKSZTAŁT DZIAŁALNOŚCI NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI POWIATU KLUCZBORSKIEGO
Stanisław Leśko
Właściciel Zakładu Złotniczo-Szlifierskiego w Kluczborku - prowadzi go od 37 lat. W świecie "sieciówek" i masówki jest przykładem tzw. etosu rzemieślnika opartego na uczciwości, przywiązaniu do jakości i dbania o klienta. Trzy lata temu doceniony przez branżę tytułem Złotnika Roku 2013, a rok temu Szablą Kilińskiego – czyli najwyższym polskim odznaczeniem dla rzemieślnika. Warto dodać, że ma swój wkład w renowację dwóch zabytkowych budynków czyniąc je kolejnymi wizytówkami centrum Kluczborka.